Verslag debat laaggeletterdheid
26-10-2011 -
De Tweede Kamer heeft op 12 oktober gedebatteerd over het Actieplan Laaggeletterdheid 2012-2015. De minister van OCW gaf aan in de toekomst te willen focussen op taal en rekenen. Daarvoor moet de Wet Educatie Beroepsonderwijs worden aangepast. Begin 2012 wordt het wetsvoorstel over volwasseneneducatie/vavo naar de Tweede Kamer gestuurd. Ook worden er standaarden en eindtermen geformuleerd, evenals criteria voor de prijs-kwaliteitverhouding van educatie. Deze afspraken worden rond de zomer van 2012 naar de Kamer gestuurd.
Kwaliteit educatie
Minister van Bijsterveldt bleef vasthouden aan gedwongen winkelnering voor educatie gedurende deze kabinetsperiode. Dit, ondanks de nadrukkelijke vraag naar marktwerking door met name de VVD. De minister stelde dat ze niet verwachtte dat de prijs-kwaliteitverhouding zou verbeteren door marktwerking.
Tegenover het in standhouden van de gedwongen winkelnering draagt de minster zorg voor goede standaarden en toetsing, zodat duidelijk is wat de resultaten van de educatie zijn. De MBO Raad heeft zich hiervoor hard gemaakt en heeft daarom voorgesteld het eigenaarschap bij de Stichting Beroepsonderwijs Bedrijfsleven neer te leggen. Hierover is geen besluit genomen. Verder zal de minister zorgen voor goede prijs-kwaliteitafspraken. Deze stelt zij samen met de MBO Raad en VNG op.
Pilots
De pilots van 5 miljoen euro per jaar werden niet ter discussie gesteld. Om sociale partners nog nadrukkelijker bij de problematiek te betrekken worden er opnieuw gesprekken gevoerd. Op dit moment is in negen cao’s het belang van lezen en schrijven opgenomen. De inzet is om dit aantal te verhogen.
Bijlagen
Brief aan Tweede Kamer over actieplan laaggeletterdheid 2012-2015
Brief aan ministerie van OCW over kwalificatiedossier basiseducatie
Bron/Auteur:
Terug naar het overzicht